października 22, 2020

Bycie muzułmanką w kraju zachodnim


Witajcie serdecznie, w końcu nadszedł czas na post, który przekładałam tak długo, że o Jezu. Będzie to wywiad z moimi dwoma koleżankami muzułmankami, które nazwiemy Kasia i Joasia. Odpowiedzą one na pytania, które zadaliście Wy na Instagramie ;) Niestety na jedno pytanie żadna nie odpowiedziała, ale myślę, że po pozostałych pytaniach możecie się domyśleć odpowiedzi, hehe.

Kasia z Turcji
Joasia z Maroka

1. Jesteś wierząca sama z siebie czy dlatego, że rodzice Cię zmusili?

Jestem wierząca bo wierzę jest coś nad człowiekiem, że jest coś bardziej 'powerful', silniejsze jest od człowieka i że jak los, tzn. tak wszystko razem połączone. Mam na myśli, że ktoś kto jest dla Ciebie jak ojciec albo matka (matka ziemia) i los i to wszystko się łączy ze sobą. I jest tak że Islam, prawdziwa ideologia Islamu (nie ta terrorystów itd.) jest podobna do moich ideologii i to przypadek ze moi rodzice muzułmanami są. Myślę, że jeśli nie byliby muzułmanami, tylko chrześcijanami to, no to nie są te same ideologie, ale w większości jednak tak, więc wtedy byłabym chrześcijanką. Aktualnie nie jestem zmuszana przez rodziców do Islamu, mówią mi ,,Chcesz wierzyć w politeizm, rob to, chcesz być ateistką, rób to''. Ideologie islamu są też moimi ideologiami, więc moi rodzice mnie nie zmuszają, a jeśli zakazaliby mi wierzyć w Islam to nadal by w niego wierzyła.

Na początku przez rodziców bo kiedy jesteś dzieckiem to nie rozumiesz za bardzo religii, ale potem zaczęłam wierzyć sama z siebie.

2. Czy zasady Islamu nie kolidują z tymi w krajach zachodnich? Np. czy stosowanie się do szariatu jest problematyczne lub czy możesz modlić się w te momenty, w które nakazuje religia?

Na to pytanie nie odpowiedziała żadna, ale Joasia powiedziała, że w Belgii modlą się jak chcą, bo jest wolność religijna. 


3. Nosisz nakrycie na głowę? Jak reaguje twoje otoczenie na to? Jak jest z tym w Belgii i innych krajach?

Nie noszę nakrycia, moja mama też, moja babcia nosi i ciocie od strony mamy też, inne nie. Moje otoczenie jest chill z tym (nie ma problemu xD), jeśli bym szła na cmentarz albo do meczetu to nosiłabym nakrycie bo takie są zasady, chodzi o uprzejmość. Gdybym poszła do kogoś kto jest bardzo wierzący to nie nosiłabym nakrycia, żeby myśleli ze go noszę, bo to nie jest moje, nie noszę tego i nie będę okłamywać siebie, tej osoby i Boga. myślę ze jak będę starsza to będę to nosić bo to rozumiem ale aktualnie nie, do tego też dlatego, że mieszkam w kraju zachodnim i blablabla. Moje otoczenie muzułmańskie nie ma z tym problemu, zachodnie tez nie. Znam osoby które noszą chustę i są dyskryminowane i dla mnie jest to problemem. W katolickiej szkole rozumiem zakaz zakrywania głowy, ale np.  widziałam artykuł ze kobieta nosi nakrycie nad morzem i nie może teraz nad morze bo blabla i nie rozumiem tego, bo Belgia jest laickim krajem (religia nie może być mieszana z prawem), więc czemu osoba z naszyjnikiem z krzyżem może nad morze a osoba z zakryta głową nie.

Joasia nie odpowiedziała, ale nie nosi nakryć, przynajmniej nigdy jej w nim nie widziałam.


4. Chciałabyś żyć w krajach gdzie Islam jest dominującą religią?

Tak i nie, myślę, że gdyby się tam urodziła nie miałabym problemu ale to tez zależy od kraju. Np. Turcja - religia dominująca to islam ale kraj sam w sobie nie jest dominowany przez islam, jest laik, wiec tam nie miałabym problemu, żeby żyć  Gdybym miała być w kraju gdzie Koran jest używany do prawa w kraju to mogłabym mieć z tym problem bo Koran był napisany w 600 którymś roku i zasady które kiedyś obowiązywały nie są zasadami które dzisiaj dotyczą, wiec wtedy miałabym może problem z tym, ale myślę ze Belgia albo Turcja są krajami, które nie używają religii do prawa kraju wiec wtedy nie miałabym z tym problemu.

Tak, dlaczego nie, religia to cos osobistego ale musi być demokracja.


5. Jak zareagowałaby Twoja rodzina, gdybyś miała chłopaka, który nie jest wierzący lub jest innej religii?

Gdybym miała chłopaka, który byłby żydem, moi rodzice nie mieliby z tym problemu dopóki byłby kimś kto jest poprawny ze mną. Ideologie ludzie dopóki są poprawne, to moi rodzice nie mieliby z tym problemu. Oczywiście woleliby kogoś kto jest muzułmaninem lub po prostu wierzący,  bo wtedy jest to łatwiejsze w np. zrobimy obrzezanie czy nie? Np. są rożne fazy w małżeństwie które są związane z religia i ,,Będę to robić według chrześcijaństwa, islamu czy hinduizmu?" Ale nie wiem czy moi rodzice już by o tym myśleli. Jeśli ktoś byłby muzułmanem, ale nie byłby poprawny wobec mnie to moi rodzice powiedzieliby mu NARAAA.

Nie wiem, ale dla mnie to nie ma znaczenia, bo to jest mój partner a nie partner moich rodziców.


6. Czy mężczyźni w islamie są gorsi dla kobiet przez swoją religię?

Tak i nie, zależy od osoby. Np. mój tata nie ma problemu z tym, no.. to człowiek, kobieta i mężczyzna maja te same prawa. Są mężczyźni w islamie którzy myślą... np, kolega kiedy nie był ateistą (ale teraz z powrotem jest wierzący) podszedł do mnie i powiedział ,,Nie możesz nosić sukienki'' podczas gdy miał szorty, które były krótsze od mojej sukienki. Pytanie jest teraz takie, nie mogę założyć szortów bo to jest napisane w islamie jak on mówi, ale czemu on tego nie przestrzega.. Tak, więc zależy to od mężczyzny i od sposobu w jak został wychowany. Ale osobiście, jeśli ktoś tak się zachowuje w stosunku do mnie, to mówię 'Ehehe, bitch, calm the fuck down, oke?". Ale większość osób które znam, które są muzułmanami tak nie reagują (jak ten kolega).

Nie, to nie jest przez religie, tylko przez wychowanie i otoczenie (znajomi itd.).


7. Czujesz, że religia Cię ogranicza?

Powiedziałabym tak, ale nie. Nie wiem jak to wytłumaczyć. Na przykład tak bo nie mogę jeść mięsa od świni, ale nie, bo nie mam na nie ochoty. Nie myślę osobiście ,,OMG NIE MOGĘ TEGO JEŚĆ, UMRĘ NIE BĘDĘ MOGŁA TAK DOBRZE ŻYĆ". Na przykład seks przez ślubem jest zakazany ale na razie mi to nie przeszkadza. Potem są kolejne rzeczy np. picie alkoholu... ja nie piję, moi rodzice piją, ale ALE tam jest coś takiego w islamie, że możesz pić? nie/tak bo tam jest napisane ,,Nie możesz być pijany". Więc okej, moi rodzice nie mogą pić, ale kiedy piją to nie upijają się, więc szanują zasady? Tak. I tez nie wydaje mi się, żeby moi rodzice mieli potrzebne upijania się. Mój kolega mówił kilka lat temu ,,Szkoda, że nie mogę jeść wieprzowiny", a teraz nie jest tak bardzo miłośnikiem mięsa, ale jest miłośnikiem ryb, więc.. tak. Są alternatywy, ale osobiście nie czuję żadnego ograniczenia... nie. O i jeszcze prawo Koranu zostało napisane 1600 lat temu, więc.. no nie wiem jak to wytłumaczyć.

Nie, oprócz tego, ze nie jem wieprzowiny.Jakie jest Twoje ulubione święto?

Po pierwsze jestem asocjalna i nienawidzę gadać z rodziną hihi. Dwa największe święta to Id al-Adha i Id al-Fitr i nie wiem w sumie, które bardziej lubię, czekaj, zastanowię się, za chwilę będę...
Okej, więc myślę, że Id al-Adha (ubój owcy, złożenie ofiary itd.) jest największym świętem, a Id al-Fitr jest na drugim miejscu. Myślę, ze wolę Id al-Fitr ponieważ po długim okresie postu jest się od nowa wdzięcznym. Cała rodzina spotyka się razem i wszyscy mówią ,,Gratulacje, udało Ci sie utrzymać post'', ,,Ty nie postowałeś, okej, nie ma problemu''. Myślisz sobie ,,Dziękuję Boże, że mam rodzinę, że mamy dobrą sytuację, że jesteśmy zdrowi''. Jestem bardzo szczęśliwa, że urodziłam się kraju, w którym mam więcej możliwości. Myśląc o Id al-Fitr myślę o tym jak jestem wdzięczna za wszystko co mam.

Id al-Fitr bo można znowu z powrotem normalnie jeść.

Jeszcze na koniec piękny tekst Kasi:
,,Religia to coś między Tobą a Bogiem i NIKT nie może coś na to powiedzieć. Na przykład ja nie mogę powiedzieć mojej mamie ,,Mamo, dlaczego nie zakrywasz głowy?". Rafał nie może podejść do mnie i powiedzieć ,,Czemu nosisz bluzkę na ramiączkach". Arek nie może mi powiedzieć ,,Kasia, dlaczego masz na sobie szorty/sukienkę". To jest coś między Bogiem a mną i tylko Bóg może powiedzieć czy zachowuję się dobrze, czy źle i nikt inny. Ja też nie podejdę do nikogo o odmiennej religii albo ktoś do mnie by powiedzieć ,,Pijesz alkohol, więc pójdziesz do piekła.". To nie tak. Ta osoba nie może tak o mnie mówić, ja nie mogę tak o niej mówić. To jest coś między Bogiem, a mną. Voila."
Mam nadzieję, że wytrwaliście do końca, hehe.

Jakie pytanie Was najbardziej ciekawiło?

27 komentarzy:

 1. Lubię takie wywiady, zawsze można dowiedzieć się czegoś ważnego i ciekawego. 'Kasia' udzieliła nam tu bardzo wyczerpujących wypowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy wywiad. Sporo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podoba mi się to co powiedziała 'Kasia' na końcu, ogólnie mam podobne podejście do tematu religii. Fajny i bardzo ciekawy wywiad:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wywiad, podobają mi się słowa Kasi, a relacje między ludźmi to sprawa wychowania i szacunku jednego do drugiego. Nie musimy zawsze się zgadzać, żebyśmy się wzajemnie szanowali :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wolnośc religijna jak i ogólnie wolność jest ważna :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny wpis.Jednak inaczej to wygląda w Belgii a inaczej w ich krajach.Zreszta,są ludzie i ludziska.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy pis, z którego można się dużo dowiedzieć. Super !
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę przyznać, że bardzo wciągnęłam się w czytanie Twojego wpisu.
  Chyba szóste pytane najbardziej mnie zaciekawiło. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 10. mega ciekawy i genialny post! trochę inaczej się ptrzy na ten islam teraz ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Był czas, że interesowałam się przez chwile kulturą osmańską, nowożytną Turcją, więc i pojęcie islam nie było mi obce i trochę o nim wiedziałam, więc tym bardziej jest to dla mnie ciekawe :) Naprawdę bardzo pomysłowy post i fajnie, że dziewczyny się zgodziły na wywiad. Szkoda tylko, że napisałaś wymyślone imiona, bo wiem, że niektóre muzułmańskie imiona są po prostu piękne i brzmią tak inaczej, niż nasze, więc jestem ciekawa ;D Ale rozumiem, ż eto pewnie po prostu anonimowe :)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Podoba mi się pomysł, że przeprowadzasz wywiady z różnymi przekonaniami, takimi jak ten i możesz być pomostem do wzajemnego szacunku. Miejmy nadzieję, że później przeprowadzisz wywiady z przyjaciółmi o innych wierzeniach, takich jak buddyzm, hinduizm i inne. Pozdrawiam Cię Paulina.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo mądre podsumowanie :) Też uważam, że nikt nie ma prawa narzucać nam tego co jest akceptowalne a co nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Moj maz jest muzulmanem...i mimo ze mialam nikah (muzulmanski slub bo jego mama chciala...) my nie praktykujemy tej religi .. wogle zadnej :(

  OdpowiedzUsuń
 15. So interesting reading the answers to these questions. Religion is something very personal for every person.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy wywiad. Dużo się z niego dowiedziałam. Pozdrawiam i zapraszam na nowy post :) jusinx.blogspot.com.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja i mój mąż unikamy religii jak i kościoła. Uważamy, że to przyniosło i przynosi najwięcej zła w tym świecie. Wierzymy, ale nie w instytucję kościoła lub księży.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawy temat, ciekawe wypowiedzi :-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ciekawy wywiad! Bardzo lubię się dowiadywać takich ciekawostek!

  OdpowiedzUsuń
 20. Mieszkam we Francji i myślę,że jest to kraj o wysokiej tolerancji religijnej.Myślę,że muzułmanie mieliby się znacznie gorzej w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 21. Podjęłaś tutaj bardzo ważny temat. Czytelnik może dowiedzieć się wiele nowych rzeczy. Uważam, że Polska niestety ma bardzo małą wiedzę, jeśli chodzi o tę religię i kulturę, przez co Muzułamnie są linczowani i oceniani przez stereotypy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Czekałam na ten wpis i byłam bardzo ciekawa co powiedzą. Widzę, że nie tylko u nas religia się zmienia i u nich też. I te stare sztywne zasady przestają powoli mieć znaczenie

  OdpowiedzUsuń
 23. Wywiad naprawdę ciekawy, zwłaszcza, że porusza temat dość istotny w obecnych czasach. Bez względu na wyznawaną religię, światopogląd każdy powinien szanować drugiego człowieka, to jest najważniejsze.
  Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pojedyńczy komentarz i obserwacja sprawiają mi meeega dużo szczęścia, dziękuję!
Zostaw w komentarzu link do swojego bloga, chętnie go skomentuję i są duże szanse, że go również zaobserwuję ;)

Copyright © 2014 Z Polski do Polski , Blogger