października 28, 2020

Aborcja w Belgii (+ moje przemyślenia)

Witam serdecznie! W naszym kraju dzieje się dramat niesamowity. Nie mam co poruszać tego tematu, bo każdy wie o co chodzi. Ja jestem za aborcją, ale osobiście raczej bym jej nie zrobiła. Jednak dzisiaj opowiem Wam krótko o tym jak wygląda prawo do aborcji w Belgii i tak na koniec wspomnę o Polsce.

Od 1990 obowiązuje w Belgii prawo do aborcji do 12 tygodnia ciąży lub przy ciężkich przypadkach.

Najczęstsze powody aborcji:

 • kobieta aktualnie nie chce dzieci
 • kobieta czuje się za młoda na posiadanie dziecka
 • kobieta urodziła już wystarczającą dla siebie ilość dzieci
 • kobieta studiuje
 • kobieta nie ma wystarczających środków finansowych

Najczęstsze techniki aborcyjne:

 • zasysanie próżniowe (?) - wysysanie płodu z macicy
 • tabletka aborcyjna
 • łyżeczkowanie macicy
Aborcję zostają wykonane najczęściej u kobiet w wieku 20-24 lat.
77 do 79% aborcji zostaje wykonanych w klinikach aborcyjnych.

Kobiety w ciąży mają 6 dni na zastanowienie się czy na pewno chcą dokonać aborcji.

Nastolatki w ciąży:
71% nastolatek w wieku 10-14 lat wybiera aborcję
53% w wieku 15-17 lat
37% w wieku 18-19 lat


Moje przemyślenia

Jak widzicie w Belgii aborcja jest bardzo legalna, co szanuję, bo każdy powinien mieć wybór, co robi ze swoim ciałem. A Polska no jezuuu, nie wiem, czy nie można po prostu zrobić demokratycznego głosowania kto jest za aborcją, a kto nie? Nieno, w ogóle powinno być to od razu legalne, bo skoro w tylu krajach to jest legalne, to co kurde, Polska jakaś inna planeta z innymi zasadami?
Jako może przyszła lekarka bardzo bym chciała, żeby aborcja była legalna. Widziałam posty lekarzy, którzy mówią jak straszne jest to, kiedy nie idzie pomóc swojej pacjentce i trzeba jej powiedzieć, że musi się przemęczyć.
Co do przemęczania: kiedyś miałam myślenie, że aborcja tylko jeśli dziecko jest po gwałcie lub ciężko chore, bo jak taka nastolatka zajdzie to NIECH WEŹMIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ za swoje czyny. Teraz jednak sobie myślę: po co? Po co ma się męczyć, jeśli są inne opcje? Po co utrudniać ludziom życie?
Aborcje nie znikną wśród polek, tylko będą wykonywane za granicą lub w niebezpiecznych warunkach. Nie zdziwię się nawet, jeśli wzrośnie liczba samobójstw...

Walczmy, protestujmy, ostatnio powstał też 'protest online', więc jak ktoś się obawia wirusa, co rozumiem to macie alternatywę: Blokada Zdalna (wpiszcie na Facebook'u).

Ja mam zamiar pomóc fundacjom. Ostatnio trafiłam na protest bo drogi były poblokowane, a więc pomyślałam, że pójdę. Jednak trzymałam się bardziej z daleka bo po pierwsze nie byłam przygotowana, a po drugie nie chcę złapać wirusa.

Wszystkich którzy dzielnie protestują podziwiam i pozdrawiam ze łzami w oczach. Mam nadzieje, że uda nam się coś zmienić.

PS. Idąc na protest pamiętajcie, żeby się przygotować, rady poniżej od @stop_homofobii.


Aborcja to opieka zdrowotna.

***** ***

37 komentarzy:

 1. Też kompletnie nie rozumiem tego strachu przed dopuszczeniem możliwości dokonania aborcji... Przecież to nie znaczy, że każda kobieta od razu będzie wybierała aborcję. Po prostu niech każdy ma wybór!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cała prawda jest tu zawarta! Każda z nas powinna decydować o własnym ciele, a nawet czasami życiu. Nie rozumiem ludzi, którzy nie widzą tego, że kobieta może przeżyć traumę rodząc dziecko, które ma pewną śmierć po porodzie. Albo gdy kobieta musi poświęcić swoje życie, dziecku, ponieważ ma pewną śmierć przy porodzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. to okropne co dzieje się aktualnie w Polsce i na świecie również :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciężki to niestety temat. Bez względu na to jak się wszystko potoczy to kobiety tak czy siak będą cierpieć. A wraz z nimi całe rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem aborcja nie powinna być robiona na jakieś widzimisię tylko w poważnych przypadkach i kobieta powinna mieć wybór. Zobaczymy za jakiś czas czy ta sprawa się jakoś rozwiąże. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam.Powinien być naprawdę konkretny powód, powinno się indywidualnie do tego podchodzić. A przede wszystkim powinno się zapobiegać ciąży u dzieci. Bo 11 letnia dziewczynka nie powinna zachodzić w ciążę

   Usuń
 6. "Kobieta aktualnie nie chce dzieci, kobieta czuje się za młoda na posiadanie dziecka, kobieta urodziła już wystarczającą dla siebie ilość dzieci, kobieta studiuje, kobieta nie ma wystarczających środków finansowych" - żadne z tych powodów nie są, ani nie były dopuszczane w Polsce. Gdyby to one zostały zakazane - powiedziałabym, że w porządku - mamy demokrację, wybraliśmy rząd prawicowy, to teraz mają prawo rządzić, ale to nie o to poszło. Zakazano kobietom wykonywać aborcję, kiedy dziecko umrze zaraz po urodzeniu, kiedy całe życie spędzi na łóżku, jako roślinka... Czy etycznym jest skazywanie na coś takiego matkę i dziecko? Każdy ma rozum i powinien mieć wolny wybór, jednak w tym przypadku kluczowym słowem jest "powinien". Niestety.
  Trzymajcie się,
  Jula

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem za aborcją na życzenie, bo za młoda, bo studia,bo nie teraz itp.Z resztą się zgadzam.Sama straciłam moje trzecie dziecko, musieli dokonać aborcji, jednak instynkt macierzyński zrobił swoje, to były ciężkie dni.Nie wyobrażam sobie aby tak na swoje widzi mi się podać się aborcji. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Łatwo powiedzieć "nie zabijaj", gdy nigdy nie było się w tak ciężkiej sytuacji jak niektóre kobiety. To straszne patrzeć jak dziecko umiera na naszych oczach. Rząd sobie coś nakazał, a resztę mają w dupie. Co to za kraj! Jestem totalnie wkurzona.
  weruczyta

  OdpowiedzUsuń
 9. W Polsce niestety robi się coraz ciężej i aż strach myśleć, co jeszcze politycy wymyślą.

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie to jest jeden z powodów za które lubiłam tam mieszkać..

  OdpowiedzUsuń
 11. Belgia ,Holandia, Niemcy - tam można zrobić aborcje do 12 tygodnia.
  W PL słyszałam i znam przypadki że lekarze nie mówią pacjentkom o wadach płodu, zresztą są nawet problemy ze zwykłą antykoncepcyją typu tabletki...
  Ja jestem za aborcją, nie wiem czy sama bym to zrobiła jednak każda kobieta powinna mieć wybór i to do niej należy decyzja
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, problem z dostępem do antykoncepcji, a do tego chcą zakazać edukacji seksualnej. Brak edukacji, antykoncepcji oraz dostępu do aborcji... to nie może być dobre...

   Usuń
  2. Ktoś ci zabrania czytać, uczyć się, zaopatrywać sie w aptece? Masz allegro? Masz tys pozycji na tematy damsko męskie, np Michalina Wisłocka Sztuka Kochania. Pozycja obowiązkowa!!

   Usuń
 12. Polska niestety cofnęła się do średniowiecza. Zaostrzenie przepisów sprawi tylko tyle, że kobiety będę to robić na własną rękę. "Za moje grzechy nie pójdziesz do piekła" - jeden z transparentów. Zgadzam się z nim. Nie mieszajmy przekonań, wiary do przepisów prawnych.

  OdpowiedzUsuń
 13. W Polsce również jak w Belgii każda kobieta powinna mieć prawo wyboru.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz prawo wyboru, jedź do Belgii. Tylko, że ty nie masz po co bo jesteś bezpłodna.

   Usuń
 14. Nie popieram aborcji na życzenie... Jeśli kobieta ma już za dużo dzieci, to zawsze może stosować antykoncepcję albo jej partner może się poddać wazektomii, która jest odwracalna. Tak samo młode kobiety. Jak seks to tylko z głową! Jestem jednak za tym, by aborcja była możliwa w przypadku ciężkich upośledzeń płodu czy zagrożenia życia matki. Choć sama nie wiem, co zrobiłabym w takiej sytuacji to jednak chciałabym mieć wybór. Jeżeli prawo się nie zmieni, to kobiety znajdą sposób na przerwanie ciąży. Te bardziej zamożne wyjadą za granicę a te biedniejsze będą próbowały pozbyć się dziecka sposobami rodem z średniowiecza zagrażającymi ich życiu... I to mnie najbardziej przeraża...

  OdpowiedzUsuń
 15. Polska zamiast iść do przodu cofa się mocno do tyłu. Każdy powinien mieć prawo wyboru, który będzie należał do niego. To jego sumienie i to on będzie żył z tą decyzją a nie państwo.

  OdpowiedzUsuń
 16. Właśnie w takiej sprawie powinni zrobić i nas referendum. A nie od razu narzucają nam decyzje...

  OdpowiedzUsuń
 17. Zobaczymy, może gdyby nie było Jarka to by się wszystko zmieniło:D

  OdpowiedzUsuń
 18. To co rząd zrobił polskim kobietom jest nie wybaczalne. Mam nadzieję, że jakimś cudem wróci sytuacja z przed wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Myślę, że w Polsce powinno być podobne prawo do aborcji jak w Belgii.
  Carrrolina Blog-klik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Carolina, wówczas prawdopodobnie Ciebie by też nie było na świecie. Dopytaj przy okazji swojej mamy...

   Usuń
 20. chciałaym żeby było jak w Belgii, a nie jak w średniowieczu:(
  dorey-doorey.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Szkoda, że twoja mama nie miała takich samych poglądów , gdy ty sie miałaś pojawić na świecie...

  OdpowiedzUsuń
 22. Myślę, że takie demokratyczne głosowanie zdziwiłoby protestujących. Jest ich naprawdę garstka w porównaniu do tego ilu ludzi ogółem żyje w Polsce. Na razie w Polsce jeszcze dominuje religia chrześcijańska, katolicka, najczęściej Rzymskokatolicka. Tylko się wydaje, że dominuje ateizm, bo ateizm głośno krzyczy.

  OdpowiedzUsuń
 23. Chciałoby się powiedzieć, że w Polsce jak w lesie.. do mnie to nie dociera, jak w rozwiniętym państwie trzeba jeszcze walczyć o wybór.. straszne jest to co się dzieję.

  OdpowiedzUsuń
 24. Najgorsze jest to, że zawsze ten temat wykorzystują dla odciągnięcia uwagi. Wtedy wszyscy są skupieni wyłącznie na aborcji, a ustawy cuda wymyślają, i za każdym razem się im to udaje :/

  OdpowiedzUsuń
 25. Dokładnie, każdy powinien mieć wybór i móc decydować o swoim ciele.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja mieszkam w Niemczech i tutaj również jest aborcja, a moje zdanie jest takie, że każda kobieta powinna mieć wybór.

  OdpowiedzUsuń
 27. Widzę, że dyskusja rozgorzała na dobre. Temat jest bardzo delikatny i wymaga odpowiednich kompetencji, by się w nim wypowiedzieć, a ja takowych na tym etapie swojego życia nie posiadam (jestem naukowcem wykształconym w innej dziedzinie i jej się trzymam, choć zdaję sobie sprawę, że mamy takie czasy, w których wszyscy wiedzą wszystko 😉). Pamiętajmy jednak – niezależnie od poglądów – że nie rozmawiamy tutaj o wizycie u dentysty i wyrywaniu zęba. Na pewno jest mnóstwo bardzo dramatycznych przypadków – a każdy niepowtarzalny – w których podjęcie decyzji będzie ciążyć na tych osobach już do końca życia (nawet jeśli w przestrzeni publicznej będą się starały to ukrywać pod uśmiechem). Naprawdę z serca im współczuję 😔.

  Tutaj jednak sprawa jest o wiele szersza, bo nie dotyczy jedynie aborcji, ale pytania o to, do jakiego stopnia państwo może ingerować w prywatne wybory obywateli. Gdy zajdzie to zbyt daleko, mamy reżim. Kiedy z drugiej strony każdy chciałby wyznaczać własne standardy moralne, doprowadziłoby to do całkowitej anarchii. Obie opcje są równie niebezpieczne. Nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że trzeba tu znaleźć jakiś złoty środek 🧐.

  I na koniec: szanujmy się! Naprawdę można się dogadać bez używania wulgaryzmów, obrzucania się inwektywami i sączenia jadu.
  Dziękuję, że poruszyłaś tak ważny temat. Pozdrawiam serdecznie 🙂.

  OdpowiedzUsuń
 28. Chciałabym aby w Polsce było takie prawo, ze kobieta może jednak desydowac o swoim ciele.

  OdpowiedzUsuń
 29. Czemu nie może być jak w Belgi . Kobiety to przecież istoty myślące i czujące .

  OdpowiedzUsuń
 30. Uwielbiam Twoje wpisy Paulino :)
  Są takie dojrzałe i mądrze napisane :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Ja byłam w szoku jak przeczytałam przedział wiekowy 10-14 lat i że takie dziewczynki robią aborcje, szok że dzieci nawet w ciąże zachodzą. No ale różne sa powody.W Polsce mniej jest przypadków zachodzenia w ciąże w tak młodym wieku może właśnie dlatego że nastolatki w Polsce wiedzą że nie ma czegoś takiego jak możliwość aborcji i dlatego bardziej trzymają się dyscypliny. Takie moje zdanie.

  OdpowiedzUsuń

Każdy pojedyńczy komentarz i obserwacja sprawiają mi meeega dużo szczęścia, dziękuję!
Zostaw w komentarzu link do swojego bloga, chętnie go skomentuję i są duże szanse, że go również zaobserwuję ;)

Copyright © 2014 Z Polski do Polski , Blogger