czerwca 03, 2020

Rasizm w Belgii + trochę o sytuacji w Ameryce

Witajcie serdecznie! W związku z obecnymi zamieszkami w Ameryce, postanowiłam napisać o rasiźmie w Belgii. Skupimy się dzisiaj na osobach czarnoskórych i od razu uprzedzam, że nie jestem pewna jakie polskie słowa są obraźliwe, bo mówię często 'murzyni', ale to dla mnie to samo co słowo 'czarnoskóry', I hope you understand, nie chcę nikogo urazić, a jeśli to zrobię to napiszcie, żebym wiedziała na przyszłość i uważała jakich słów używam.
Do dzisiejszego posta zaprosiłam moje dwie czarne koleżanki z Belgii, poprosiłam je, żeby wypowiedziały się, jak one widzę i doznają rasizm wobec czarnoskórych w Belgii. Obydwie urodziły się w Belgii.

11 Things You Can Do To Help Black Lives Matter End Police ...

Lili 
Myślisz, że ludzie w Belgii są rasistami? Jeśli tak/nie to dlaczego?
Tak, głównie nastolatkowie. Są źle doinformowani i bazują na tym co ich zostało nauczone. Belgowie nie są otwarci na zmiany. Starsi ludzie patrzą na Ciebie dziwnie i komentują, że umiesz dobrze niderlandzki, to jest wyraźnie NIENORMALNE.

Jak wygląda rasizm w Belgii?
Pomyśl po prostu o Vlaams Belang
*Vlaams Belang to prawicowa partia flamandzka

Coś dodatkowego?
Starsi ludzie są zawsze zszokowani, że umiem dobrze niderlandzki. Moje włosy są porównywane z kalafiorem. Ktoś powiedział mi dosłownie, że nie sympatyzowal z pewną dziewczyną ktora została zgwałcona bo była czarna. To jest według mnie NIEnormlne, dlatego trzeba jak najszybciej wprowadzić zmiane w Belgii, a to zacznie się ze zlikwidowaniem monumentu Leopolda 2. Podpisujcie petycje!
+ Była sytuacja, że córka z matką nie mogły wejść do autobusu przez kierowcę, nie chciał otworzyć im drzwi.Esther 
Myślisz, że ludzie w Belgii są rasistami? Jeśli tak/nie to dlaczego?
To serio zależy od generacji, miejsca,... W niektórych miastach gdzie nie ma za dużo czarnych, np. nad morzem spotkałam się często z rasizmem. Z moim tatą, poszliśmy do Aldiego i kiedy weszliśmy wszyscy zamilkli. Kasjerka nie powiedziała nawet 'dzień dobry'. Często się z tym spotykam, że w sklepie są dla mnie mniej przyjaźni. Też wydaje mi się, że nastolatkowie w Belgii stają się coraz bardziej rasistowscy. Możesz to np. zauważyć na podstawie partii politycznych, na które głosują i patrząc na rasistowskie teksty, które nie są już tematem tabu. Zwlaszcza u nas w szkole tego doświadczyłam. Więcej od młodzieży niż od starszych co mnie bardzo szokuje. 

Jak wygląda rasizm w Belgii?
Jako dziecko (w podstawówce) rasizm wychodził zwłaszcza od nauczycieli. Np. ja uderzam białe dziecko i muszę do kąta. Białe dziecko uderza mnie: ,,Przestań z twoimi udawanymi łzami. Tak mocno nie mogło to boleć!!''. W podstawówce czulam się czasami jak 'zwierzę', w przedszkolu już w ogóle. Panie myślały zawsze, że u nas (czarnych) wszystko mniej boli. Uważałam to za naprawdę niesprawiedliwe! Rasizm w Belgii nie jest aż tak oparty na przemocy fizycznej. Bardziej na emocjonalnej i na byciu hipokrytą. Robić jaby nic sie nie stało, ale subtelnie pokazywać, że nie pasujesz, bo jesteś inny.

Coś dodatkowego?
PRAWDZIWA HISTORIA: W trzeciej klasie podstawówki. Byłam w klasie 3A, w 3B zachorowała pani. Wtedy 3B dostala nową panią. Opowiem trzy rasistowskie rzeczy, ktore ta pani zrobiła:
  1. Była nowa dziewczynka w szkole, pół kamerunka, pół brazylianka, doszła do nas około maja w trzeciej klasie. Nie umiała języka. Pani Veronique powiedziała mojej pani (przy wszystkich dzieciach) ,,O nie, nowe dziecko, weź... i do tego musimy ją języka uczyć i... jest czarna!''.
  2. Ta pani uczyła nas też w-f i pływania. Na basenie kazała mi zawsze biegać w te i z powrotem, a potem wyśmiewała mnie z inną nauczycielką.
  3. Pod koniec roku szkolnego miała 200 albo 50 euro ze sobą. Nagle je zgubila i znalazła te pieniądze w banku jednego czarnego chłopca. Zaczął płakać i powiedział, że serio tego nie zrobił. Jego mama przyszła do szkoły i powiedziała żeby powiedział prawdę. Powiedział ,,Nic ni zrobiłem mamo, nic, serio nic''. Jego mama serio go zmuszała do powiedzenia prawdy, mówiła ,,Mów prawdę''. On mówił dalej ,,Nic nie zrobiłem'' i mama powiedziała ''Wierzę mojemu synowi (bo dziecko w wieku 8 lat nie będzie kłamać przez 30 min mamie eh' Chłopak trafił (chyba) do kozy. Ja jestem pewna na 110% że nic nie zrobił.
Ta pani była czarownicą, była tylko rok w naszej szkole i po to tylko, zeby zniszczyć życie czarnych dzieci.

Why is saying 'all lives matter' so controversial? | London ...

Podsumowując, w Belgii też nadal jest rasizm, widoczny u młodych jak i u starszych, jest mniej fizyczny, ale bardziej psychiczny. Oczywiście nie wszyscy w Belgii są rasistami, zależy to od tego kto gdzie mieszka i jak się wychował.

Ameryka
Myślę, że każdy wie, co stało się w Ameryce, George Floyd, czarny obywatel USA został uduszony przez białego policjanta. Jest to oczywiście okropne, chyba wszyscy możemy się z tym zgodzić. Aktualnie jest mnóstwo prostestów w USA, ale zaczynają się też w innych miejscach. W Belgii będzie protest 6 czerwca, a w Polsce chyba jutro w Warszawe (?)
Niektóre protesty są brutalniejsze, niektóre spokojne. Do wczoraj sądziłam, że te kradzieże i bijatyki do niczego dobrego nie mogą doprowadzić i że to bez sensu, że agresji agresją się nie zwalczy. Trafiłam jednak na ciekawe Instastories @basnictvi i @milionioliwka po których pomyślałam, że może nieraz jest to konieczne. Pokażę Wam tutaj fragmenty, zapraszam do dyskusji.