maja 03, 2020

Jak Belgowie jednoczą się w czasie kwarantanny

Witajcie serdecznie! Dzisiaj będzie milutki post bo będą w nim same pozytywne rzeczy :) Opowiem Wam co dzieje się w Belgii podczas pandemii, dzięki czemu ludzie czują solidarność, dzięki czemu te straszne czasy są bardziej kolorowe.

1.  Aplauz dla bohaterów
W Belgii powstał taki zwyczaj, żeby o 12:00 i 20:00 klaskać dla wszystkich z opieki zdrowotnej. Raz wyszłam z psem na spacer, a tu nagle ludzie zaczęli klaskać, ktoś walił w garnek. Pierwsze sekundy myślałam sobie 'O CO CHODZI?' ale szybko przypomniło mi się, że jest 20:00 i też zaczęłam klaskać, hehe. Kiedy uczę się do szkoły, siedzę przy biurku i mam przez okno widok na inne dom i/mieszkania. Zauważyłam ostatnio, że dwie starsze kobiety, które mieszkają po drugich stronach ulicy, na prrzeciwko siebie podczas klaskania zostały koleżankami bo zawsze po klaskaniu stoją jeszcze na balkonach i rozmawiają ze sobą xD

,,Podziękowania dla ... i wszystkich innych dzisiejszych bohaterów''

2. Misie przy oknie
Berenjacht - powstała taka zabawa, że ludzie umieszczają pluszaki przy oknie, żeby spacerujące z rodzicami dzieci mogły się pobawić w poszukiwanie misiów jak sama nazwa mówi (beren - misie, jacht - łowy). Świetna inicjatywa, zawsze poprawia mi się humor podczas spacerów :)

3. Białe flagi
Oprócz klaskania postanowiono też wywiesić biale flagi w ramach podziękowania dla opieki zdrowotnej. Dużo osób wykazało się kreatywnością, wywieszając ręczniki czy koszulki :)
4. Częste witanie i uśmiechanie się do siebie
Zauważyłam, że kiedy wychodzę z psem, coraz bardziej ludzie się do mnie uśmiechają (ja oczywiście do nich też), często mówią tez 'goeiedag'. Są to zazwyczaj osoby z, którymi się nigdy nie widziałam, ktorych nie znam. Myślę, że dzieje się coś takiego dlatego, bo ludziom doskwiera samotność i szukają kontaktu z obojętnie kim, przynajmniej ze mną tak jest.


5. Plakaty
Dużo ludzi zaczęło robić plakaty, żeby podziękować wszystkich, którzy ciężko pracują mimo zagrożenia. Są to często zwykle dziecięce rysunki, ale są bardzo słodkie.


 ,,Opieka dla siebie nawzajem''
 ,,Dziękuję wszystkim bohaterom''
 ,,Damy radę!"
 ,,Dziękuję"

 Zauważyliście też u Was, ze ludzie jednoczą się ze sobą? Jeśli tak, to jak?

15 komentarzy:

 1. Jestem w szoku! Rewelacja! Misie są genialne, nigdy bym na to nie wpadła. Niestety w Polsce nie zauważyłam żeby ludzie specjalnie się jednoczyli ze sobą.

  OdpowiedzUsuń
 2. No popatrz, a w Polsce się szykanuję "tych z frontu". Nie ma zjednoczenia, jest chamstwo. Słyszałam jak ktoś opluł z balkonu przechodnia, krzycząc, że przez takich jak on jest pandemia, bo z domu wychodzi. Strach czasami zetknąć się z kimś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale super, że tu trafiłam. Zostaję oczywiście. Jestem obecnie na studiach niderlandzkich, więc fajnie poczytać, jak to tam wygląda. To cudowne, że ludzie się tak jednoczą i są dla siebie tak kochani. U nas, w Polsce, bywa z tym różnie.. ;)
  Na pewno nie ma bicia braw, wywieszania białych rzeczy i tak dalej- a szkoda.. :))

  Zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis! Świetnie widzieć, jak w innych krajach ludzie się jednoczą. Niestety, w Polsce jest zupełnie odwrotnie. Szerzy się nienawiść, a zamiast braw pojawiają się obraźliwe słowa. Niestety...

  Carrrolina Blog-klik

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podobają mi się te zwyczaje, szkoda że u nas tak się nie jednoczą. Owszem, było klaskanie, za to później wypadki z niszczeniem mienia osób pracujących w ochronie zdrowia, to strasznie przykre tym bardziej, że nadstawiają swoje życie. Akcja z misiem bardzo fajna, też chyba wystawię misia córki, a póki co, na parapecie wysiadują moje koty :D Uwielbiam się uśmiechać, z innymi ludźmi jest dużo gorzej, patrzą jak na stukniętą ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super są takie zwyczaje, u nas w Polsce jeden kabluje na drugiego i obwinia a to nie w tym tkwi sens :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli ta cała sytuacja ma też dobre strony :)
  U nas trochę gorzej wygląda to wszystko, choćby od strony jednoczenia się ;/

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak piękne gesty mogą mieć naprawdę wielką moc. 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mnie zaciekawiłaś, lubię takie info bezpośrednio od osób, a nie tylko z TV. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wygląda to naprawdę fantastycznie! Przyznam, że w Polsce w niektórych miejscach również organizowane są różne takiego typu akcje, które zawsze nawet w najmniejszym stopniu podtrzymują na duchu. Żałuje tylko, że jest ich tak mało.

  vebth.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dobry gest bardzo dobrych ludzi! Szkoda, że w Polsce nie ma takich akacji, a przynajmniej ja o nich nie słyszałam. Mamy za to... szykanowania osób pracujących w szpitalach. Osobiście znam trzy takie osoby i dwie z nich doświadczyły niemiłego zachowania ze strony sąsiadów. Przykre. Musimy teraz wspierać służbę zdrowia.

  Pozdrawiam serdecznie,
  DrzDrzazga

  OdpowiedzUsuń
 12. teraz widzimy jak ważne są takie małe, miłe gesty:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam już o tej akcji z misiami, sympatyczne :). Co do uśmiechania się do innych, to pewnie, że byłoby miło. Nawet spod maski widać - po oczach. Zupełnie inaczej niż jak wszyscy ponuro mierzą wzrokiem.

  OdpowiedzUsuń
 14. 21 year old Developer II Courtnay Rand, hailing from Manitou enjoys watching movies like "Corrina, Corrina" and Skiing. Took a trip to Works of Antoni Gaudí and drives a New Beetle. poznaj fakty tu i teraz

  OdpowiedzUsuń

Każdy pojedyńczy komentarz i obserwacja sprawiają mi meeega dużo szczęścia, dziękuję!
Zostaw w komentarzu link do swojego bloga, chętnie go skomentuję i są duże szanse, że go również zaobserwuję ;)

Copyright © 2014 Z Polski do Polski , Blogger